Зуби мудрості
Зуби мудрості або ж треті моляри, так само звані вісімками по їх розташуванню у верхній і нижній щелепах, прорізуються найчастіше у віці 18-25 років в кількості 4-х одиниць, мають поліморфну форму, не стандартизовану кількість коренів і зубних каналів. У деяких випадках зуби мудрості зовсім не прорізуються, тим часом ростуть в щелепі під яснами. Оскільки зуби мудрості прорізуються останніми, коли формування кісткової тканини щелепи вже завершилося, прикус вже також сформований, їх зростання багато в чому залежить саме від прикусу і наявності вільного місця в зубному ряді. Розмір щелеп у людини в ході еволюції зменшився через зміну способу харчування, вживання більш м’якої їжі, термічно обробленої. Таким чином, місця в зубних рядах стало менше. Крім того, під час росту зуб мудрості стикається з перешкодами у вигляді сусідніх зубів і змінює напрямок росту, в тому числі і на горизонтальне. Тому розташування і нахил зубів мудрості часто не відповідає нормі і доводиться вдаватися до процедури видалення зубів мудрості.
Так, розташування зубів поділяють на:
1. Вертикальне. Це і є варіант норми. Такі зуби повністю прорізуються і якщо знаходяться в прикусі, то нормально функціонують і практично нічим не відрізняються від сусідніх зубів. Слід зазначити, що вісімки вимагають особливо уважного догляду, оскільки доступ до них вельми обмежений і незручний. Щоденне чищення може викликати блювотний рефлекс у зв’язку з розташуванням зубів мудрості в глибині ротової порожнини. Це не означає, що вісімки можна не чистити, а навпаки, до гігієни слід пристосуватися. В такому випадку треті моляри будуть нормально існувати і виконувати жувальну функцію.
2. Похила. Зуб зростає під неправильним кутом, зміщений в сторону щоки, язику або ж повернуті навколо своєї осі. Кути аномального нахилу зубів можуть значно відрізнятися, від невеликого відхилення від поздовжньої осі до розташування у верхній частині гілки нижньої щелепи. Розташовані під нахилом зуби можуть не повністю прорізуватися через ясна і залишатися частково або навіть повністю в щелепі. Такий зуб може чинити тиск на сусідні зуби і пошкодити його коріння або ж сприяти скупченню зубного нальоту і розвитку карієсу. Частково втоплені, в повному обсязі прорізані зуби травмують ясна. Вони можуть бути причиною утворення пародонтальних кишень і запальних процесів в яснах, окістя і кістки. Видалення зуба мудрості в такому випадку є необхідним для збереження цілісності інших молярів, активно задіяних в процесах пережовування їжі.
3. Горизонтальний. Таке розташування зуба може бути викликано труднощами прорізування внаслідок вже сформованої кістки щільної структури в цьому місці, а так само розворотом зуба під час росту. Горизонтально розташований зуб може прорізуватися, а може повністю знаходиться в товщі кісткової тканини щелепи, не виконуючи при цьому своїх функцій, але негативно впливаючи на розташований поруч моляр. У цьому випадку так само рекомендується видалення зуба мудрості.
Аномальне розташування сформованого зуба і затримка прорізування, як правило, виникають внаслідок аномального положення зубного зачатка або ж впливу ендогенних та екзогенних факторів. Залежно від способу розташування і прорізування аномалії зубів класифікують наступним чином:
1. Ретиновані зуби – зуби які не прорізалися, що знаходяться в товщі кісткової тканини зуби;
2. Напівретиновані зуби – в повному обсязі прорізалися через кісткову тканину або слизову оболонку щелепи зуби;
3. Дистопіровані зуби – прорізаються або ж ретиновані, а так само напівретиновані зуби, розташовані за межами зубної дуги.